Paylaş

Bu hafta inceleme fırsatı bulduğum DAVE LA RUE'nun ESSENTIAL BASS CONCEPTS egzersizlerinden sizler içinde bir kısmını burda yayınlamak istedim. Egzersizler hem günlük parmak güçlendirme, germe çalışmaları için çok faydalı, hemde çalışma, stüdyo, konser öncei parmak ısıtma hareketleri için çok faydalı. 

Egzersizlerin hepsini mutlaka yine metronom ile yapmalıyız, metronumu başlangıç için 60bpm'e ayarlayıp, her tempoda en az 10 tekrar yaptıktan sonra 5bpm artırarak devam edebiliriz. Yavaş hızlarda başlamak, çalışmanın omurilik ve kas hafızasına yazılması için çok faydalıdır. 

Ayrıca, seçilen tempoda eğer temiz çalamıyorsak, bir önceki tempoya geri dönüp, o tempoda çok rahat çaldıktan sonra kirli çaldığımız tempoda tekrar denemeliyiz. 

ACI varsa, Duruyoruz. Gitarda, acı yoksa gelişme yok sözü kesinlikle geçerli değildir. Acı varsa ya birşeyleri yanlış yapıyoruz, yada kaslarımız bu işlem için henüz hazır değil. Bunu aynı antreman yapan bir sporcu gibi düşünmelisiniz, geliştikçe acı azalacak ve parmaklar rahatlayacaktır.

Ayrıca egzersizlerde parmak numaralarına çok dikkat etmek gerekli, hem sağ hemde sol. Sol elde parmak numaraları her egzersizin ilk ölçüsünde verilmiştir, sağ elde ise, i m i m i m şeklide yani işaret ve orta parmak sıra ile kullanılacak.

sagelel

Ve Sol elin parmakları tellere dik olarak basmalı, perdenin hemen öncesine perdeye dayanacak şekilde basılmalıdır. 

Ör:

Example-4a

 

Egzersizler:

example-1

example-2

example-3

example-4

example-5

example-6

example-7

 

Not: Çalışma 8 ve 9 elleri olabildiğince germe için hazırlanmış egzersizler, eğer bu egzersizlerde ağrı acı hissederseniz, kesinlikle zorlamayın, ayrıca bu egzersizleri sürekli yapmaktansa haftada birkaç kez yapmak daha sağlıklı olacaktır.

example-8

example-9

example-10

example-11

example-12

 Egzersizleri Guitar Pro formatında indirmek için buraya tıklayın.

Gürhan Çağın