© Copyright Gürhan Çağın 2014 © All Rights reserved.

Paylaş

Başlıca Manyetikler

                Manyetiklerin içerisinde standart olarak bir mıknatıs, mıknatıslanma özelliğine sahip bir metal ve bu metalin etrafında sarım halinde çok ince bakır kablo bulunur ve temel çalışma prensibi Faraday’ın indüksiyon akımı kuramına dayanır.  En basit tanımıyla, manyetik bir alan içerinde hareket eden iletken metal, bir akıma neden olur. Sonuç olarak telin salınımı, manyetikler tarafından elektrik akımına çevrilerek iletilir. Bu akımın oluşabilmesi için tellerin mutlaka metal ve özellikle nikel veya çelik (karbon+demir) olmaları gerekmektedir. Manyetikler gitarın gövde kısmında, tellerin altına yerleştirilirler. Manyetiklerin içerisinde bulunan telin kalınlığı ve sargı sayısı manyetiklerin tonunu ve kalitesini belirleyen başlıca faktörlerdir. Sargı türüne göre manyetikler iki gruba ayrılır.

 

  • Single Coil – Tek sargılı manyetikler
    • Her manyetik sadece bir bobin ve manyetik setine sahiptir. Çıkış voltajı daha düşüktür, dip ses yaratırlar. Canlı tizlere sahiptir.

fig1

 

 

  • Humbackers – Çift sargılı manyetikler
    • Humbacker manyetikler, iki adet single coil manyetiğin ters fazlı ve mıknatısları ters kutuplu olacak şekilde bağlanması ile oluşur, bu sayede manyetikler birbirlerin dip seslerini (hum) en aza indirger. Humbacker manyetikler single coil manyetiklere göre daha yüksek çıkış gücüne ve baslara sahipken, tiz sesleri netliğini kaybeder.

fig2

 

Ayrıca her bir manyetik, aktif veya pasif olarak iki farklı şekilde üretilmektedir, aktif manyetikler 9 volt pil ile çalışırken, pasif manyetikler için pil ihtiyacı yoktur. Pasif manyetikler sargı sayısı ve bobin kalitesine göre voltaj üretirken, aktif manyetikler pil ve pre-amp devresi yardımı ile, daha yüksek voltaj ve geniş frekanslarda çıkış üretebilmektedir. 

 

Gürhan Çağın

Arama

En Son Makaleler

En Son Haberler

Joomla templates by Joomlashine