© Copyright Gürhan Çağın 2014 © All Rights reserved.

Daha önce makalemizde ısınmanın ve germe hareketlerinin öneminden bahsetmiştik. Bu hareketleri çalışırken, matematiksel olarak da bu konuya yaklaşabileceğimi düşündüm ve şöyle bir egzersiz planı hazırladım, sonuçta yapılabilecek egzersizler, sol el için, 4 parmak, 3 parmak ve 2 parmak kullanılarak yapılabiliyor, bunun için bir matematiksel hesaplama ile parmak hareketlerinin tüm olasılıklarını çıkartarak bir çalışma hazırladım, böylece her parmak için kullanılabilecek tüm hareketlere hakim olmayı sağlayacağına inanıyorum.

Egzersizler herzaman yavaş başlayıp hızlandırılmalıdır, ve metronom kullanmak ritim kulağının gelişimi için çok önemlidir. Başlangıç temposu olarak 60bpm önerilir. Burada amaç ısınma olduğundan, çok zorlamamak ve zor riff'lere ısınmadan geçmemek gerekir.

Tüm egzersizleri 1. perdeden başlayarak, 12. perdeye kadar, her iniş ve çıkışta 1 perde yana kayarak yapın. Eğer 1. perdeden başlamak, perdelerin genişliği yüzünden zor gelirse, 12. perdeden başlayarak 1. perdeye doğru ilerleyebilirsiniz.

 

Devamını oku: Isınma Egzersizleri - 2

"Yüksek performansla şarkı söyleyebilmek için bir kaç öneri: En tepedeki kural en az 10 saat uyku uyumaktır,uyku herşeyin başıdır.Şarkı söylemek için her ne kadar beyniniz sürekli boğaz bölgesine ve ses tellerinizin durumuna odaklansada bu psikolojiden biraz kurtulmaya bakın.. normal hayatınıza devam edin yani.

Performanstan en az 3 saat önce yemek yiyin ve ondan sonrasını (karnınız aç olsa bile,nasıl olsa sahnede açlık filan hissedilmiyor) sıvılarla, içebildiğiniz kadar su içerek geçirin.. meyva sularından(taze sıkılmışlar dışında) uzak durun, çünkü onlar bir sürü gereksiz madde ve ses telleri için iyi olmayan şeker içerir.. onun için sahneye çıkarkende yanınıza en az 2 litre su alın, ve olay sona erdiğinde hepsini bitirmiş olun..

Sahneye çıkmadan en az bir saat önce sesinizi açmaya başlayın, bu yöntem herkese göre değişebilir, kilit nokta bunu yaparken sesi yormamaktır.. çok pes notaları kullanarakta ses açılabilir, avaz avaz bağırmanıza gerek yok...

Devamını oku: Yüksek performansla şarkı söyleyebilmek için bir kaç öneri

Bas Gitardan gelen dip sesin (Humming) sebebleri ne olabilir ? Nasıl önlenebilir. (İngilizce bir makaleden uyarlayarak, genişleterek anlatmaya çalıştım)

Devamını oku: Gitardan Gelen Dip Sesin Nedenleri - Humming

Makaleler

Arama

En Son Makaleler

En Son Haberler

Joomla templates by Joomlashine