Paylaş

 Bu soruna sebeP olan Başlıca problemler:

1. Köprü yastıklarının doğru yerde olmaması
2. Tellerin gitara temas yerlerindeki (köprü, eşik, perde) kaplamadaki sorunlar
3. Çok Yüksek Perdeler
4. Tel Kalitesi ve Kalınlığı
5. Tellerin çok yüksek olması
6. Çalma Tekniği

 

1. Köprü yastıklarının doğru yerde olmaması

Yastıklar Köprüye doğru şekilde oturmalıdır, tam oturmayan yastıklar tel gerildikçe ileriye doğru yatıp, tiz bir entonasyona sebeb olabilir. Aynı şekilde aşınmış yastıklarda ses üzerinde istenmeyen etkilere sebeb olabilir.
İkinci bir konu ise, köprü ayarı, eğer yastıklar doğru konuşlandırılmamışsa, entonasyona sebeb olacaktır, böyle bir durumda yapılabilecek çalışma için bu yazıya bakabilirsiniz. ENTONASYON AYARI

 

2. Tellerİn gİtara temas yerlerİndekİ (köprü, eşİk, perde) kaplamadakİ sorunlar

Kötü şekilde aşınmış perdeler, köprü yada eşikler de tel uzunluğunu farklı şekilde etkileyebileceğinden entonasyona sebeb olacaktır. Tele herhangibir perdede basıldığı zaman tel uzunluğunu gerektiğinden fazla uzatan bir sebeb varsa, bu sesde tizleşmeye sebeb olacaktır.
Burada çok ender karşılaşılabilecek diğer bir sorun ise perdelerin doğru yerleştirilmemiş olması. Bu konu daha çok kötü el yapımı, veya ucuz gitarlarda ortaya çıkabilmektedir, tek çözümü eğer mümkünse sapın değiştirilmesidir.

 

3. Çok Yüksek Perdeler

Perdelerin çok yüksek olması durumunda, tellere sert basıldığı zaman çok tiz bir entonasyona sebeb olabilmektedir. Bunu anlamanın en kolay yolu, hassas bir akort aleti ile bir perdeye farklı şiddetlerde basarak, elde edilen sesin değişip değişmediği kontrol edilmelidir.
Eğer sorunun kaynağı yüksek perdeler ise, profosyonel bir luthier ile perde boyları tekrar ayarlanmalıdır, bu iş çok hassas ver zor bir iştir, hata yapılması durumunda perdenin veya tüm perdelerin değişmesi gerecektir. !!!...

 

4. Tel Kalİtesi ve Kalınlığı

Kalitesiz, isimsiz teller birçok kez kötü entonasyonun kaynağı çıkmaktadır. Her nekadar fiyat avantajı olasada, bu teller entonasyon konusunda kötü bir üne sahiptirler. Eğer gitarınızda bir sorun olmadığı halde entonasyon sorunu yaşıyorsanız, telleri değiştirerek tekrar kontrol etmekte fayda olacaktır.
Tellerle ilgili ikinci bir konu ise, gitara yeni tel takıldığında, eğer eski tellerle aynı kalınlıkta tel kullanılmadıysa, gitarın ayarları tekrar yapılmalıdır, yoksa yeni teller entonasyona yol açabilir.

 

5. Tellerİn çok yüksek olması

Buna genellikle iki problem sebep olabilir,

1. Tellerin Köprüden veya Sap eşiğinden dolayı yüksek olması.

Tellerin yüksek olması durumunda, herhangibir perdede tele basıldığı zaman, yükseklikten dolayı tel fazla gerilecek ve bend yapar gibi normal olması gerekenden biraz daha tiz tınlayacaktır.
Eğer sorunun kaynağı köprüden kaynaklanıyorsa, sorunu gidermek için: Köprü ayarı yapılmalıdır. Bakınız: KÖPRÜ YÜKSEKLİĞİ
Eğer sorunun kaynağı sap eşiğinden kaynaklanıyorsa, eşik çok dikkatli bir şekilde açlaltılmalıdır. Bakınız: EŞİK YÜKSEKLİĞİ

2. Yanlış Truss-Rod ayarı nedeni ile, sapın dışa doğru yay oluşturması.

Eğer Truss-Rod ayarında problem varsa, ve sap dışa doğru yay oluşturuyorsa, bu hem eşikle köprü arasındaki mesafeyi kısaltacaktır hemde tellerin özellikle orta kısımda yüksek olmasına yol açacaktır.

Eğer sorunun kaynağı Truss-Rod ayarından kaynaklanıyorsa, Sap ayarı yapılmalıdır. Bakınız: SAP AYARI

 

6. Çalma Teknİğİ

Bazı müzisyenler, çalarken tellere vede perdelere çok fazla basınç uygular, perdeler biraz yüksek ise, güçlü basmanın sonucu tellerde ekstra gerginlik ve entonasyonda bozulmaya sebeb olabilir.

 

 

Gürhan Çağın