Paylaş

Bu Makalede daha önce yabancı bir web sitesinde okuduğum ve faydalı olduğunu düşündüğüm bir konuyu aktarmaya çalışıcam. Eğer bas gitar çalarken pedal kullanıyorsanız, şu soru aklınıza takılmış olabilir. Gitarı ilk önce Pedala bağlayıp son pedalı anfiye mi girsem daha iyi sonuç alırım, yoksa pedal setimi anfinin Loop sistemine mi bağlamalıyım, böylece gitarımı direk anfiye girebilirim.

  LX1B-PRO P0155 Rear XXL

 

Öncellikle belki bu soruya cevap vermek lazım, niye anfilerde Loop sistemi var, bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz, Anfilerde Loop sistemi Pre-Amp ın sonrasında Power Amp öncesinde konumlandırılmıştır. İddalara göre Pre-Amp dan sonra şekillendirilen ses, direk bağlanan pedallara nazaran daha temiz olacaktır. Diğer bir idda ise, pedallardaki empedans uyumsuzluklarını loop kullandığınız zaman iyleştirebileceğiniz.

Loop kullanmanın diğer bir avantajı ise, bazı anfilerde Loop için Blend potansı bulunmaktadır, bu ayar sayesinde üretilen nihai seste nekadar Efekt istediğinize karar verebilir ve tonunuza istediğiniz kadar efekt ekleyebilirsiniz.  

 Yukarıda bahsettiğimiz Pre-Amp konusunda biraz daha değinmek gerek, çünkü anfide sesi şekillendiren ve yaptığımız bir çok ayarı aslında ses üzerinde geçerli kılan kısım Pre-Amp'dır. Tüm ton ayarları ve Gain Pre-Amp ile hayat bulur, sonrasında anfi Pre-Amp'den çıkan bu sesi Power-Amp'e yönlendirerek Hoparlörü sürebilecek güç seviyesine çıkartır. 

EFL1

Pre-Amp'a nekadar temiz ve kaliteli ses girerseniz, ayarlarınızı o kadar güzel ve temiz elde edersiniz, Anfiye FX-Loop ile değilde enstrüman girişi ile bağlanan pedaller bazen giriş seviyesindeki sesi bozabilir, bu durumda anfi üzerinde yaptığınız tüm ayarlar pedal'den gelen kötü sesi üzerine eklenecektir. 

Yine herzamanki gibi tavsiyem, deneme yanılma yolu ile, pedallarınızı hem loop'a bağlayarak hemde direk enstrüman girişine bağlayarak denemek ve elde edilen sesde sizi hangisinin daha memnun ettiğini bulmak.

 Son olarak, aşağıda Pre-Amp ve Power Amp ayrı olan bir fender modelini inceleyebilirsiniz. Resimde gördüğünüz gibi, power-amp üzerinde sadece ses düğmesi bulunmaktadır. Herhangibi başka bir ayar yapılamamaktadır.

Pre-Amp: TBP-1 Tube Bass Preamp

FenderPreAmp

 Power Amp: MB 1200 Power Amp

FenderPowerAmp

Gürhan Çağın