Paylaş

Gallop un kelime anlamı aslında dörtnala koşmak demek, ve incelediğimiz zaman gerçekten de üç parmağımızla masaya yada sert bir yere sırası ile yüzük parmağı, orta parmak ve işaret parmağımızı arka arkaya hızlı bir şekilde vurduğumuz zaman, bir atın koşma sesine benzer bir ses elde ederiz.

Bas gitarda da benzer bir durum söz konusu. Bazen karşımıza şu şekilde ritimler çıkmakta ve sağ el tekniğinde (Solaklar sol el) sadece iki parmağımızı kullandığımız zaman, bu tarz ritimleri metronom hızlandıkça çalmanın biraz zor olabileceğini farketmişsinizdir.

Fig1

 

 Bu tarz ritimlere en güzel örnek olabilecek parçalardan birisi de Iron Maiden - The Trooper.

 

 

Bu şarkıları çalmanın en kolay yolu, sağ elde (solaklar sol elde) üç parmak kullanmak ve size en kolay gelen sırayı takip etmektir. Öncelikle Parmak harflerini hatırlayacak olursak.

Guitar Finger Notation

 

 Bu metoda, notalar 3'lü gruplar halinde çalınacağından, i - m - a parmaklarına büyük görev düşüyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi size kolay gelen sıra ile çalmanız en doğrusu olacaktır, yani: İster i - ma, ister a - mi şeklinde. 

Fig2

Yukardaki örnekte, her iki durum için parmak harfleri ile gösterimi görebilirsiniz.

Eğer a parmağını (yüzük parmağını) kullanmaya çok alışkın değilseniz, herzamanki gibi yavaş metronomlarla başlayarak, çalışılan metronomda rahatlık sağlandıkça, yavaş yavaş metronomu hızlandırıp olması gereken hıza çıkartabilirsiniz.

 Bu tarza örnek olarak diğer bir parça, Martin Friedman - Forbidden City diyebiliriz, hatta bu parçada tam bir dörtnala koşan at hissini duyabilirisiniz. 

 

Parçada belirttiğim kısım 4:10 dan itibaren başlıyor.

 

Gürhan Çağın