Paylaş

Bas Gitar İçin Kullanılabilecek Yazılımlar

Basgitar çalışırken, çalışmalarımıza yardımcı olabilecek birçok yazılım mevcut, eğer bilgisayar başında çalışıyorsanız, bu yazılımlar işinize yarayacaktır.

Guitar Pro: Bu yazılım, tab ile çalışan kişiler için çok yardımcı bir programdır fakat ne yazık ki bedava sürümü yok. Programın en faydalı özellikleri arasında, parçanın hıznı istediğimiz gibi değiştirmemize izin vermesi, yavaştan başlatıp, normal hıza kademeli olarak getirmesi, istediğimiz enstrümanı kapatıp onun yerine kendimiz çalmamızı, veya sadece duymak istediğimiz enstürmanı çalmasını sağlamasını sayabiliriz. Bunun yanında programın bir de negtif yanı, kulak tembelliğine yol açması, sürekli tab ile yapılan çalışmalarda kulak çok fazla kullanılmadığı için gelişmesi durmakta, hatta gerileyebilmektedir.

fig-1

Guitar-Pro

GrooveBox: Bu program da ücretli bir program, içersinde en popüler müzik türleri için onlarca davul ritmi mevcuttur. Bu programın özllikle improvize çalışmak isteyenlere çok yardımcı olacağını düşünüyoruz.

fig-2

GrooveBox

Phrase Trainer 2: Bu programda ücretli bir program, eğer mp3 eşliğinde çalışıyorsanız, bu program ile şarkıların istediğiniz yerlerini döngü yapabilir, parçaları yavaşlatabilir, hızlandırabilirsiniz.

fig-3

Pharse Trainer 2

GNU Solfege: Bu ücretsiz program, solfej konusunda çalışmaya ihtiyaç duyanlara çok yardımcı olabilecek, son derece kapsamlı bir şekilde hazırlanmış bir programdır. Ayrıca türkçe sürümüde mevcuttur.

fig-4

GNU Solfege

Mp3DirectCut: Mp3’ler üzerinde düzenleme yapmaya yarayan bu ücretsiz program, kolay kullanımı ve parçaların istenilen bölümlerinde döngü yapabilmesi ile şarkı çalışmalarında çok kolaylık sağlamaktadır.

fig-5

MP3 Direct Cut

ScaleFinder: Kendi geliştirdiğim bu program, parça çıkarırken, veya beste yaparken, belirlenen akorların hangi gamlara uyduğunu bulmakta çok kolaylık sağlamaktadır.

Logo   scalefinder

Scale Finder (Win)

Scale Finder - Nokia Lumia için

Jammit: Hem bilgisayar hem tablet için yazılmış bu uygulamanın kendisi bedava, fakat programa eklenmek istenen her şarkı için ücret ödemek gerekiyor, program için satılan şarkılar, parçada bulunan enstrümanlara göre, Piyano, davul, bas, gitar ve hatta vokal için satın alınabiliyor, seçilen enstrümana göre, program o enstrümanın sesini veya geriye kalan tüm enstrümanların sesini kısıp açmaya izin veriyor. Ayrıca kendi enstrümanınızı bağlayıp kayıt da yapabiliyorsunuz.

fig-7

Jammit

 

 Gürhan Çağın