Paylaş

Uzun zamandır hızlı ve temiz çalmanın yollarını araştırıyorum, bu konuda çok fazla metod ve teknik var ama sıfırdan başlamada neler yapılabilir açıkcası herkes için değişken bir durum.

Birçok makalede çalınması gereken parçaları önce yavaş hızlarda çalmalı ve yavaş yavaş hızlandırmalı diye yazar, ki bu gerçekten çok doğru bir yaklaşım. Yavaş çalarak önce beyine, omuriliğine pasajı öğretiyorsunuz, çünkü düşünerek hızlı çalınamaz, bu yüzden önce pasajı düşünmeden otomatik olarak çalabilmeli, bunu en rahat çalabildiğimiz hızda yaptıktan sonra, yavaş yavaş parçayı hızlanıdırıyoruz, ve her hızda rahat çalana kadar devam ediyoruz. Örneğin Bryan Beller her pasajı 4-5 kez doğru ve net çalmadan metronomu hızlandırmam diye söylemişti eğitim videosunda. 

Ama şu bir gerçek ki, bu insanlar (Bryan Beller, Billy Sheehan, vb) teknik ve fiziksel olarak zaten çok iyi durumda, ve çalıştıkları pasajlarda karşılarında çok fazla fiziksel engeller olduğuna inanmıyorum. En önemlisi geçimini müzikten karışlayan ve sürekli bu işle uğraşan birisi, düzenli olarak spor yapan bir atlet gibi kendini formda tutması gerekir. 

Fakat birçoğumuz gibi ek uğraş olarak müzikle uğraşan bizler bu adamların pasajlarını çalmak istediğimizde, aslında masa başı iş yapan birisinin maraton koşan birisine koşu pistinde kafa tutması gibi birşey yapıyoruz. Bunu en iyi şekilde yapabilmek için belki biraz daha sıkı antıramanlar yapmamız lazım. 

Her çalıştığımız şarkı bize yeni birşeyler katar, ama fiziksel dayanıklılık ve gelişimi gerektiği kadar geliştirmeyebilir, bunun için farklı çalışmalar yapmak gerekir. 

Birçok hızlı parça yaklaşık 140bpm de 16lık notalara sahip, bu hız gerçekten çok iyi antıramanlı müzisyenlerin başaçıkabileceği bir metronom. Örnek Şarkı olarak Rush - YYZ diyebiliriz. 

 

 

Şu sıralar parmakları çok iyi bir şekilde güç kazandıran ve istenilen hıza çıkmak için çok uzun sayılmayan bir sürede çok güzel bir çalışma keşfettim. Şuan kendimde bu çalılşmayı uygulamaya başladım ve özellikle sol el parmaklarımın nekadar ham olduğunu gördüm. 

 

Çalışma her seferinde sol elin iki parmağını hedef alıyor, 1 - 2, 2 - 3 ve 3 - 4

Guitar Finger Notation

Her ikili grup için sap üzerinde, 1.ci perdeden 12 veya 15ci perdeye kadar en az 5 tekrar yapmak gerekli. Tüm tekararları bitirdikten sonra metronomu 5 artırmak gerekli. Tab'ın üst tarafında verilen numaralar sol el parmak numaraları, sağ el de alternate şeklinde, i m i m olarak çalışmalı.

 

FingerStamina

Bu çalışmayı yaparken, benim izlediğim yol, biraz ileri biraz geri giderek, parmakların güçlenmesi ve kontrolu sağlaması. Sizde isterseniz sistemi uygulayabilirsiniz. Önemli olan 2 günde 140bpm'e ulaşmak değil, Önemli olan bunu 10dk boyunca verilen hızda temiz çalabilir olmaktır. Metodum şöyle:

1. Gün: 60 bpm - 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm

2. Gün: 60 bpm - 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm

3. Gün: 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm - 80 bpm

4. Gün: 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm - 80 bpm

5. Gün: 60 bpm - 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm

6. Gün: 60 bpm - 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm

7. Gün: 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm - 80 bpm

8. Gün: 65 bpm - 70 bpm - 75 bpm - 80 bpm

9. Gün: 70 bpm - 75 bpm - 80 bpm - 85 bpm

10. Gün: 70 bpm - 75 bpm - 80 bpm - 85 bpm

....

 75. Gün: 125 bpm - 130 bpm - 135 bpm - 140 bpm

 Çalışmayı takip etmek için bu excel dosyasını kullanabilirsiniz.

 Yukarıda da bahsettiğim gibi, her çalışmayı her çift parmak için her tempoda en az 5 kez yapmak iyi olur. İlk başta 5 kez yapmak çok zor geliyorsa, ve çok fazla acı varsa, kaç kez yapabildiğinizi bir yere yazın, daha sonra ilerlemeyi görmek için faydası olacaktır.

Not: Ayrıca çalışmalara başlamadan önce, ilk gün her çift parmak için, en hızlı hangi tempoda düzgün ve temiz çalabildiğinizi not edin, örneğin:

1 - 2: 120 bpm

2 - 3: 100 bpm

3 - 4: 75 bpm

Bu şekilde, limitlerinizi bildiğinizden, gelişme gösterdiğiniz zaman farkı daha net bir şekilde görebilirsiniz. 

Bu çalışmaya ek olarak parmaklarınızn gücünü ve dayanıklılığını artıracak bir çalışma da, uzun süreli trill yada Hammer on / pull off yapmak. 

Örneğin,  7 ve 8 ci perdelerde 1 - 2 ci parmakları kullanarak 1 dk boyunca trill yapmaya çalışın. Sonra 7 ve 9 uncu perdelerde 1 - 3 parmakları kullanarak, ve son olarak, 7 - 10 cu perdelerde 1 - 4 parmakları kullanarak, her birinde 1dk boyunca bunu yapmaya çalışın. Bu parmakların güçlenmesinde çok yardımcı olacaktır.

FingerStamina2

 

Yapabileceğiniz  son bir çalışma ise, yukarıda 5. bölümdeki gibi, 10dk süren çalışmada 60 bpm de başlayıp her tekrar sonunda çok az hızlanarak 10.cu dakikdaya ulaştığınızda 160 bpm'e ulaşmak, bunun için tempoyu yavaş yavaş hızlandıran bir program kullanmanız gerekmektedir.

 

İyi Çalışmalar

 

Gürhan Çağın