Paylaş

Tuşe'nin sözlük anlamı: Tekniklerin deneyimle doğru ve kulağa hoş gelir biçimde icra edilmesi. Büyük ihtimalle bu kelime müzikle uğraşmaya başladığınızdan beri duyduğunuz bir kelime, ama önemi konusunda ne yazık ki herkes aynı hassasiyeti göstermemekte. Bu makalede elimden geldiğince tuşe'nin grup içindeki önemini anlatmaya çalışacağım.

Konuya derinlemesine girmeden önce ne demek istediğimi anlatan, gelmiş geçmiş en güzel parçalardan birisi ile örnek vererek başlamak istiyorum. 

 Deep Purple - Child in Time

Parçanın ilk olarak 02:20 - 03:20 kısmında, grubun hep birlikte nasıl yükseldiğini takip edebildinizmi. Peki duygu olarak ne hissettirdi, parçayla beraber dinleyen kişiyi de yavaş yavaş duygusal olarak yukarılara taşımaya başlıyor sesteki yükselme. Bu teknik doğru bir şekilde yerinde kullanıldığı zaman dinleyici üzerinde çok güçlü duygusal bir etki bırakır. Bu tarz nüansları Heavy Metal içerisinde çok fazla duymayız, orda genelde Allah ne verdiyse tarzında bir çalım tarzı var, ama kendi içinde tabii ki tutarlı olacak şekilde.  Fakat diğer birçok müzik tarzında nüanslar çok önemlidir ve Bir grubun diğerlerinin arasınıdan sıyrılıp çıkış yapmasında, insanların beğenisi toplamasında en büyük etken, parçalarında vermek istedikleri duyguyu insanlara doğru şekilde aktrabilmelerindedir.

Bir grupla müzik yapmaya başladığınız zaman ilk olarak sakınmanız gereken şeyler: 

Sesİ Köklemelİyİm kİ:

 • En Çok Beni Duysunlar
 • Herzaman Ön Planda Ben Olmalıyım.
 • Kendimi Duyamıyorum, Sesi Daha Çok Açmalıyım. (Tam Aksine Ses Düzeyi Herkesin Herşeyi Rahat Duyabildiği Minumum Seviyede Olmalı)
 • Davulun Sesi Çok Yüksek, Mecburen Bizde Güçlü Çalmak Zorunda Kalıyoruz.
 • V.B.

 

Tuşe kontrolu tek kişinin elinde olan bir işlem değildir ama genel olarak buna Davul'daki arkadaşın daha çok dikkat etmesi gerekir. Davul gruba öncülük ederek tuşesini ayarlamalı ve tüm grup davulu takip ederek ayak uydurmalıdır (Farklı Müzik türlerinde Lead eden kişi değişiklik gösterir). 

Birçok grubun başına gelen problemlerden birisi, herşeyi doğru çalıyoruz, Metronom da hata yok, tüm riff'ler doğru, ama doğru hissi veremiyoruz, burda iki konu gündeme geliyor, Groove ve Tuşe. Eğer bu ikisi doğru değilse parçanın hissini vermeniz imkansızdır, istediğiniz kadar hatasız ve doğru çalın. Bellki dikkatinizi çekmiştir, hızlı parçaları çalmak, yavaş ve duygusal parçaları çalmaktan daha kolaydır. Yavaş parçaların hissiyatını vermek gerçekten hiç kolay olmuyor herzaman.

Türkiyede bu işi en iyi başaran gruplardan birisi DUMAN, parçaları nekadar kolay gözüksede dinlerken insanı gerçekten içine alan ve tam olması gerektiği şekilde bir duygu hissi vermesindeki en büyük etken Tuşe konusunda çok başarılı olmaları. Duman'ın parçalarından bir örnek verecek olursak:

DUMAN - HABERİN YOK ÖLÜYORUM 

 

Peki bas gitarda Tuşe kontrolü için nasıl bir çalışma yapılabilir, Mert BassCat Ertunç hocamızın bu konuda çok güzel bir tavsiyesi var, Parmaklarımızın ses ayarı 1'den 10'a kadar çalışmalı, yüksek tuşede çalmak en kolayı olduğu için, düşük tuşede çalmayı alışmak ve öğrenmemiz gerekli, bunun için Anfiye kullaklarımızı kapatan rahat bir Kulaklık takarak çalışmak en faydalı yöntemlerden birisi, Kulaklığımızı takıp sesi biraz yüksek olacak şekilde açıyoruz, kulaklarımıza zarar vermemek için çok dikattli bir şekilde çok düşük Tuşe kullanarak çalmaya çalışıyoruz. Zaten yüksek sesle çaldığınız anda çok rahatsız olacaksınız. Egzersizler dışında Repertuarınızadaki tüm şarkıları bu çalışma yöntemi ile çalışırsanız, şarkılarda nasıl yumuşak çalmanız gerektiği konusunda da size faydası olacaktır. 

Tuşse Konusunda vereceğim son şarkı örneği ise B.B King'den:

B. B. King - The Thrill Is Gone

 

Bu kadar kalabalık bir grupta nekadar başarılı bir şekilde herkes birbirni dinleyerek kontrollü bir şekide çalıyor ve sonuç olarak ortaya böyle muhteşem eserler çıkıyor. Burada Tuşe kontrolü Gitar'da. Tüm grup gitarın iniş çıkışlarını takip ederek ona uyum sağlıyor. Genelde Blues ve benzeri tarzlarda, lead eden kişi Gitar olduğundan tüm grup onun yaşadığı ve yansıttığı duyguyu vermek için onunla birlikte hareket etmesi gerekir, Bu konuda B.B King'e ek olarak en iyiler arasında en üstte olan bir başka isim ise Stevie Ray Vaughan onu da bol bol dinlemenizi tavsiye ederim.

Peki Müzikte Tuşe hangi notalama işaretleri ile gösterilir:

Müzikte nekadar güçlü çalacağımızı belirten işaretlere Dinamik Seviyeleri denir.

Piano (p): Yumuşak

Forte (f): Sert

 • ffff :fortissississimo
 • fff :fortississimo - Bağırma / Feryat / Çığlık şiddetinde - 100dB
 • ff :fortissimo - Yüksek Sesle konuşma - 90dB
 • f :forte - Konuşma sesinden daha yüksek - 80dB
 • mf :mezzo-forte - Konuşma Sesi - 70dB
 • mp :mezzo-piano - Konuşma Sesi - 60dB
 • p :piano - Konuşma sesinden daha yumuşak - 50dB
 • pp :pianissimo - Nerdeyse Fısıltı şiddetinde - 40dB
 • ppp :pianississimo - Fısıltı şiddetinde - 30dB
 • pppp :pianissississimo

 

Ayrıca Parçada Yükseleceğimizi veya Alçalacağımızı söyleyen ibareler ise:

Crescendo (cresc.): Ses yüksekliğinin kademe kademe artması. <

Decrescendo (decresc.), dinimuendo (dim.): Ses yüksekliğinin kademe kademe azalması. >

 Ayrıca, Aksan / Artikülasyon işaretleri olarak karışımıza çıkan diğer ibareler ise:

sforzando ( sf ): güçlü atak (^)
forzato veya forzando ( fz ): daha güçlü atak (>)
sforzato ( sfz ): en güçlü atak (sfz.)

Gürhan Çağın