Paylaş

Burada bahsedeceğim teknik, yıllarca ezberleme konusunda çok problem yaşayan birisi olarak birkaç arkadaşın tavsiyelerini toparlayıp uyguladığım ve sonuç olarak ezberleme konusunda artık nerdeyse hiç sıkıntım kalmamasına yarayan bir metotdan bahsetmek istiyorum.

Unutulmamalıdır ki, ezberleme işi her insan için çok farklı bir metot gerektirebilir, kimsi birkaç kez dinlediği bir şeyi çok rahat ezberleyebilir, kimsi trafiğin mantığını kavrayıp, bölümleri ezberleyip trafiğe göre sıraya koyar, bazı kişiler ise nerdeyse hiç efor harcamadan kolayca ezberleyebilirken, bazı insanlar için ezber tam bir işkencedir. Burada anlatacağım metot benim için çok iyi çalışıyor. 

İlk olarak Sözleri olan bir parçayı ele alalım ikinci parça olarak enstrümantal bir parçayı inceleriz, akor yürüyüşü nispten türkçe parçalara göre zor bir parça olan Mor ve Ötesi - Bir Derdim Var'ı inceleyelim. Parçaları gitar ile çalışmaya başlamadan önce, parçanın sözlerini bulur, ve sözleri takip ederek parçayı 1-2 kez dikkatlice dinlerim. Bu sayede hem parçanın tarfiğini anlamaya çalışır hemde sözlere aşina olurken, yapı taşlarını da belirlemeye çalışırım. Yapı taşı derken bahsettiğim ise:

Bolumler

Genelde parçalar yukardaki bölümlerden oluşur, ve bu bölümlerin belirli sıralaması ile trafik oluşturulur. Parçaları dinlerken bu bölümleri ayırt etmeye ve anlamaya çalışılmalıyız. Yukarıda bahsettiğimiz şarkıyı incelediğimiz zaman.

 

Bir Derdim Var - Bölümleri

  • Intro
  • Verse A
  • Verse B
  • Solo
  • Verse A
  • Köprü
  • Verse C
  • Outro

 

Yukardaki bölümleri, birde söz ve akorların üzerinde bakacak olursak:

Intro - Bm

Bm
Bir derdim var artık tutamam içimde
A
Gitsem nereye kadar kalsam neye yarar
Em
Hiç anlatamadım, hiç anlamadılar

Bm
Herkes neden düşman herkes neden düşman
A
Unuttuk hepsini, nuhun nefesini
Em           G      A
Gelme yanıma sen başkasın ben başka

Solo: Bm - G - Bm - G

Bm
Bir derdim var artık tutamam içimde
A
Gitsem nereye kadar kalsam neye yarar
Em
Hiç anlatamadım, hiç anlamadılar

Köprü - Bm

D                 F#
Bak bu son perde oyun yok bundan sonra
Bm                  G
Işık yok hiçbir şey yok


Em             G              Em                   G    A      Bm
Bir derdim var bir derdim var bir derdim var artık tutamam içimde

 

Yukardaki şekilde artık parçanın yürüyüşünü ve trafiğini çözmüş oluyoruz. Bundan sonra yapılacak işlem, her bölümü bas gitar üzerinde ezberlemek ve trafik akışına göre çalmak. 

Önemli Hatırlatma: Parçanın sözlerini ve yürüyüşü bilmek gruptaki herkes için çok önemlidir, bu sadece solistin işi değil. Örneğin solist solodan sonra şaşırıp, şarkının verse yerine nakarat kısmını söylemeye başlarsa, tüm grup nakarata devam edebilmeli, bunu yapabilmek için sözlere hakim olmak önemli. 

Cümlelerin Önemi: Parçayı ezberlerken önemli bir nokta ise, nota nota değil, Akor akışını, yani cümleleri öğrenmek. Bir parçada yüzlerce nota olabilir, ama cümle sayısı 5-10'u geçmeyecektir. yüzlerce notanın ezberlenmesi gerçekten çok zordur ve çok efor gerektirirken, aynı zamanda bütünü görmeyi engeller. ama Cümleleri öğrenmek hem şarkı bütünlüğünü korur hemde ezberlemeyi kolaylaştırır. Cümle olarak yine yukarda bahsettiğimiz bölümler aslında birer cümledir, yani; Verse, Chorus, vs. 

Cümleleri ezberledikten sonra, akorları kapatıp, şarkıya gitarla eşlik etmeye çalışmak, ve mecbur kalmadıkca akorlara bakmamak hem trafiğin akışına göre cümleleri yerleştirmemizi öğretecek, hemde sözleri takip etmemizi sağlayacaktır. 

Eğer şarkıyı baştan sona tek bir cümleymiş gibi ezberlersek, ki bu gerçekten işimizi zorlaştıracaktır, sözlerin yeri değiştiği anda nerde olduğumuzu anlayamama durumuna yol açacak ve şarkıda çok kolay bir şekilde kaybolmamıza yol açacaktır. 

 

Makalemizin 2. Bölümünde enstrümantal bir parçayı ezberleme ve yine bölümlerine ayırma üzerine konuşacağız. Umarım yukarıda anlatmaya çalıştığım metot birkaç kişinin derdine derman olmuştur. 

 

2. Bölüm için buraya tıklayın.

 

Gürhan Çağın