Paylaş

Basgitar Ekipmanları

 

Anfi

Günümüzde basgitarlara özel üretilmiş onlarca model anfi mevcut, ihtiyacımızı doğru belirlemek için, anfiyi kullanacağımız alan çok önemli, sadece evde çalışlma amaçlı kullanılacak bir anfi için 10-15 Watt gücünde bir anfi yeterli olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki düşük watt’lı anfilerde gain’i yüksek tutmak normalden fazla distortion’a sebeb olur. Bu durumu dengelemek için, özellikle aktif basgitarlarda, gitar üzerindeki ses ayarını düşükte tutmak, istenilen tonları yakalamakta yardımcı olacaktır. Alınan anfi uzun bir süre kullanılacağından, iyi araştırılıp, bilgili kişlerin fikri alınması sağlıklı olacaktır.

 

MarkBass

 

Pedal

Basgitaristler genelde pedal kullanmazlar, fakat olması iyi olur diyebileceğimiz belli başlı pedaller

 

bass-pedals-620x287 

 

Pre-Amp ve DI pedalleri : Bu pedaller özellikle bas anfisi bulunmayan yerlerde, miksere bas gitarın sesinin bozulmadan aktarılmasını sağlar.

Örnek Pedaller:

  • Radial Tonebone bassbone
  • SansAmp Bass Driver DI

 

bassbone SANSup

 

Ekolyzer Pedalı: Bu pedal, anfiden ve mikserden bağımsız olarak ihtiyaç duyulan ekolayzer ayarını yapmanızı sağlar. Özellikle, konser alanında bas anfisi mevcut değilse, mikser üzerinde yapılması gereken ekolayzer ayrarının, bas gitaristin kendi kontrölünde yapılmasına olanak sağlar.

Örnek Pedal:

  • Boss GEB-7

boss-geb-7-bass-equalizer-2 

 

Distortion ve Overdrive Pedalleri:

Örnek Pedaller:

  • Electro-Harmonics Big Muff Pi Distortion
  • Boss ODB-3 Overdrive

 

 bigmufpi Boss ODB-3  70434 zoom 

 

 

Komprosör Pedalı : Bu pedal, seslerin dengelenmesi için kullanılan bir pedaldir, seslerin özellikle parmakla çalan bas gitaristlerin tellerde oluşan güç farkını dengelemede yardımcı olur.

Örnek Pedaller:

  • EBS MultiComp
  • DigiTech XBS Bass Squeeze Compressor

 

ebs multicomp  DigitechBassSqueeze 

 

Akort Aleti ve Metronom:

Akort aleti, olmazsa olmazlardandır diyebiliriz, ayrıca metronom içermesi de çok fayda sağlayacaktır. Akort aleti seçerken, önemli bir nokta, konserde kullanmayı planlıyorsanız, ekranı karanlıkta okunabilir bir model seçmeniz çok önemlidir, ayrıca çalınan notayı otomatik algılaması işinizi kolaylaştıracaktır. Metronom ise, tüm çalışmalarda sürekli kullanılması gereken basgitarın ayrılmaz bir parçasıdır. Metronomsuz çalışan insanlar, bir grup ile çalışmaya başladığı zaman, zamanlama problemleri ile karşılaşabilir, metronomsuz çalışmadan kaynaklanan kendi içsel zaman algısı her zaman doğru olmayabilir, bu durumda grup ile birlikte çalışmaya başladığı anda ciddi sıkıntı yaşayacaktır. Ayrıca bas gitarın Groove görevi yanında, çok iyi bir zamanlama hissiyatı gereklidir, bunun içinde tüm çalışmaların bir drumbox veya metronomla yapılmasında fayda var.

akort

 

 

Kablolar :

Basgitarımız ne kadar kaliteli olursa olsun, eğer anfi ile basgitar arasında kullandığımız kablo iyi bir kablo değilse, dip gürültüsü, cızırtı ve seste kopmalar yapacaktır, ayrıca pedaller arasında kullanılan ara kablolar da aynı şekilde dip gürültüye sebep olabilir. Dışarıdan kaynaklanan dip gürültüyü artırmamak için basgitarı anfiye bağladığımız kablonun 5m den uzun olmamasına özen göstermek iyi olacaktır..

planet-waves

 

Askı :

Basgitar diğer gitarlara göre daha ağır olması dolayısı ile omuzlara fazla baskı yapmaması için kullanılan askı mutlaka geniş olmalıdır. Tercih edilen askı yüksekliği kişiden kişiye değişirken, en rahat çalma yüksekliği, gitarın oturur pozisyondaki yüksekliğinin ayağa kalkıldığında değişmemesidir.

 bas-gitar-askisi

 

Gürhan Çağın