Paylaş

Bu Aralar el kaslarının geliştirilmesine takmış durumdayım, belki de bunun sebebi, aynı dertten muzdarip olmamla da alakalı. Bu konuda makaleler ve yazılar okudukça biryandan da burada sizinle öğrendiklerimi paylaşmaya çalışıyorum.

Son zamanlarda okuduğum birkaç makalede, müzisyenlerin daha çok el kaslarında çekme veya sıkma kaslarını geliştirmeye çalıştıklarını, fakat Toplayıcı Kaslara pek fazla önem vermediklerini, bu eksiklikde bir süre sonra güçsüzlük, hızlı yorulma, veya istenlilen şekilde çalamama olarak bize geri dönmekte. 

 

Toplayıcı Kasların ne olduğuna bakacak olursak, tellere bastığımız zaman aslında parmaklarımızı avcumuzun içerisine doğru çeken kasları kullanıyoruz, ve bu kaslar ellerimizi kullanım alışkanlığımızdan dolayı aslında yeterli güce sahipler az çok, bazı parmaklarımız hariç, örneğin yüzük ve serçe parmak. Toplayıcı kaslar ise, tele bastıktan sonra parmağımızı kaldırmamız ve tekrar basmamız gereken yere konumlandırmamız için kullandığımız kaslarımız, normal hayatımızda bu kaslar için çok fazla güç gerektiren hareketler yapmadığımız için, çok güçsüzler ve hızlı yorulurlar. 

Bu kaslarımızı geliştirmek için yapılabilecek kolay birçok hareket var, bazıları basit lastik ile yapılabilirken, isteyen aşağıda resimlerde görülen bu amaç için üretilmiş çalışma aletlerinden de edinebilir. Bu Kasları çalıştırmanın en önemli koşulu, parmaklarımızı dışa doğru zorlayacak hareketler yapmak.

El Ex3

El Ex5 1El Ex5 2

El Ex6

El Ex2

El Ex4

 

Gürhan Çağın