Paylaş

Benjamin Zander, Müzisyen, Öğretmen, Besteci ve Şef. Bizler için TED'de bir konferans vermiş (TED = Technology Entertainment Design).

Konferansta öncelikle, Müzik aleti öğrenmeye başlayan bir çocuğun gelişim sürecini anlatıyor, aslında burda vurguladığı şey çok önemli. Bir çoğumuz Benjamin Zander'in bahsettiği gibi, bir müzik aletini öğrenirken, ilk öğrendiğimiz parçaları nota nota ezberleriz, bu metod aslında hem ezberleme işlemini zorlaştırır hemde parçanın bütünlüğünü bozar. Ama henüz müzik aletine hakimiyet kazanmamışız ve zar zor notaları takip edebiliyoruz, bunu yapmak aslında ilk başlarda küçümsenmeyecek bir başarı. 

 

Sonra, ölçüleri keşfederiz, ve parçaları ölçü ölçü ezberlemeye ve çalmaya başlarız. Bu parçada daha akıcı ve anlatım bakımından önceki duruma göre daha başarılı bir durum olsada, hala aslında olması gereken yerde değilizdir.

Nezaman ki bir parçadaki cümleleri bulur, ve tüm cümleyi düşünerek, nerden nereye gittiğimizi, nereye varmak istediğimizi hissederek çalmaya başlarız, ozaman gerçekten parçanın nedemek istediğini de anlamaya ve anlatmaya başlarız. 

 

Konferansın ana teması Klasik Müzik olasada, yukardaki konuda çok güzel örnekler veriyor, ayrıca, müziğin anlatım gücü hakkında çok güzel bir Chopin parçası ile, bize notaların gücü hakkında çok güzel bir örnek hazırlamış Benjamin Zander. 

 

Lafı daha fazla uzatmadan isterseniz videoyu izleyelim.

 

Benjamin Zander - The Transformative Power Of Classical Music

 

Gürhan Çağın