Paylaş

doguskanlarBir sese ayırıcı özelliğini(adını) veren frekans, aslında, o sesin üstünde, onunla aynı anda tınlayan farklı seslere temel oluşturan en kalın sese aittir.

Temel sesin üzerinde ve altında tınlayan bu seslere doğuşkanlar ya da armonikler denir. Temel ses kadar güçlü olmamaları nedeniyle, doğuşkanlar tek tek açık bir biçimde duyulmazlar. Ama sesin niteliğini belirledikleri için önemlidirler; ayrıca sese belli bir parlaklık katarlar. Sözgelimi, bir obua sesi ile bir klarnet sesini bir birinden ayırabilmemizi sağlayan, bu çalgıların çaldıkları sesin üzerinde oluşan doğuşkanların bir birinden farklı güçte duyulmalarıdır. Farklı çalgılara ya da farklı insan seslerine göre aynı tondaki sesin taşıdığı renk farklılığını tınısını bu doğuşkanlar belirler.

 

Doğuşkanlar ikiye ayrılır. 

Üst doğuşkanlar ve Alt doğuşkanlar.

İnsan kulağı yapısı itibariyle alt doğuşkanları net duyamamakta, bazı iddialar göre bir rüzgar sesi gibi, garip bir tını gibi algılayabilmektedir. Oysa üst doğuşkanlar çok daha net, açık seçik nota nota duyulabilir.

Bas gitarda doğuşkanların varlığını isbatlamanın en kolay yolu, Do sesini güçlü bir şekilde çaldığımız zaman, Sol Telinin de hiç dokunulmadığı halde titreştiğini ve ses ürettiğini görebilirsiniz, ama La teli hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

Normal bir kulak üst doğuşkanlar dizisinin 7. derecesine kadar duyabilir.
Ana sesin  DO olduğunu varsayarsak, duyulacak olan doğuşkanlar:

DO-DO-SOL-DO-Mİ-SOL-Sİb-REb...

Buarada da görüldüğü gibi, aslında doğada tüm sesler Major olarak tınılar, siz sadece Do notası çalmanıza rağmen, arka planda tınılayan sesler, Do Major'un ilk 3 sesine karşılık gelmektedir, yani:

Do - Mİ - SOL

 

Gürhan Çağın