Paylaş

 Herhangibir egzersiz veya parça çalmaya başlamadan önce, El egzersizleri yaparak, ellerimizi esnetmemiz, hem çalarken çok daha rahat ve akıcı çalmamıza hemde kramplar, ağrılar çekmemize engel olacaktır.

 

Özellikle bir çoğumuz, hızlı veya zor bir partisyonu çalamadığımız zaman moralimiz bozulur ve yapamadığımız için bazen ben bu parçayı hayatta çalamam hissiyatına kapılırız, ileriki makalelerde çalışma tekniklerine detaylı olarak değineceğiz fakat, iyi bir çalışma etüdüne başlamadan önce mutlaka ellerimizi buna hazırlamamız gerekmektedir. Her nasıl ki bir sporcu spora başlamadan önce vücudunu germe egzersizleri yaparak yapacağı spora hazırlamaktaysa, bir enstrümanist de parmaklarını bu iş için hazırlamalıdır.  

 

Bu konu birçoğumuz için, en önemsiz konular gibi görünsede, enstrüman üzerinde ilerlemeye çalıştığımız ve kendimizi geliştirmeye çalıştığımız zaman, bir dönem sonra bu çalışmanın eksikliği yüzünden, ilerleyemediğimizi fark ederiz, şanslıysak sebebini anlayıp düzeltiriz veya ben bu işi yapamıyorum diyerek vaz geçebiliriz de. 

 

Bir çoğumuzun başına şöyle bir olay gelmiştir mutlaka, zor bir parçayı evde rahat rahat çalabilirken, stüdyoda veya konserde o parçada ellerimizin ve parmaklarımızın kilitlendiğini, onlara hükmedemediğimizi farkedip parçayı nasıl bitiriceğiz diye paniğe kapılırız. Evdeki çalışmalarımızda sakin rahat ve çalana kadar bazen farkında olmadan ısınarak çalıyoruz, ama stüdyoda veya konserde ısınmaya fırsatımız olmadan zor parçaya başladığımızda, parçayı çalamayabilir veya daha kötüsü kendimize zarar verebiliriz.

 

Aşağıda çalışmaya başlamadan önce ellerimizi esnetmek ve germek için yapılabilecek bazı hareket serileri var. Bu hareketleri her çalışmadan önce düzenli yapma alışkanlığı edinmek çok büyük fayda sağlayacaktır.

 

Egzersİzler

Hareketleri her iki elimiz içinde yapıyoruz. 5 saniye gerdirip dinlendirelim, ve 3 er kez tekrarlayalım.

 

 1. Hareket

Egzersize başlamadan önce ilk hareket olarak ellerimizi sağa sola sallarayak hem rahatlatalım hemde kan dolaşımını hızlandıralım. Bu hareketi, yorulduğumuz zaman tekrarlayabiliriz.

 2. Hareket

Hareket-2

3. Hareket

Hareket-3

4. Hareket

Hareket-4

5. Hareket

Hareket-5

6. Hareket

     Bu hareketde her parmağımızı baş parmağımıza değdirerek elimizi gerdirmeye çalışalım.

Hareket-6

7. Hareket

Hareket-8

 

 

Eğer bir Gripmaster'iniz varsa, bunu kullanarak da boş zamanlarınızda parmak egzersizleri yapabilirsiniz.

Gripmaster1

 

Girpmaster ile yapılabilecek bazı egzersizler.

Gripmaster2

 

Gürhan Çağın