Paylaş

Kısaca basgitar, bir orkestrada armoni ile ritim arasındaki bağdır, Davul ritmi verirken, gitarların süslediği armoniyi, insanların takip edebilmesine, ritim tutmasına ve müziğin içerisine girmesini sağlayan temel ritmik armoniyi verir. Dinleyiciler parmak şıklatıp veya ayakları ile ritim tuttukları zaman aslında farkında olup veya olmadan basgitarı takip etmektedirler. Basgitar güçlü bir ritim duygusu ve armoni bilgisine sahip olmazsa, ritim ile armoni arasındaki köprüyü düzgün kuramayacak ve dinleyicinin beğenisini kazanamayacaktır. Bas ve davulun birbiri üzerine iyice kenetlenmesi için, davul basın yürüyüşünü, bas ise davulun tüm hareketlerini iyi bilmelidir. Yani bas gitaristin çaldığı davulun çaldığının üzerine eldiven gibi oturmalıdır.

 

 

Bas gİtarİst İçİn olmazsa olmaz kurallar

  1. Basgitar çalan kişinin çok iyi bir ritim kulağı olmalıdır. Bunun için tüm çalışmalar metronom veya ritimbox ile yapılmalıdır.
  2. Akor yapılarını iyi bilmeli ve üzerine çeşitlemeler çalabilmeli
  3. Şarkı yürüyüşünü, akor akor veya nota nota değil, cümle yapılarını anlayarak, yükselen, alçalan bölümleri, yürüyüşleri iyi tanıyarak çalışmalı
  4. Çalınan parçanın türüne göre, Groove hissiyatını verebilmeli. Ör. Bir Reggae veya Funk parçayı Rock tarzında çalmak dinleyiciye hiçbir keyif vermezken, şarkının ruhunu yansıtmaktan çok uzak kalacaktır. 
  5. Bol bol farklı türlerde parçalar dinlemeli ve bu parçaları dinlerken uyum, yürüyüş, Groove ve armoniye dikkat edilmelidir.

Sürekli formda olmak için, Ritim-Kulak-El becerileri için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır

 

Gürhan Çağın