Paylaş

Manyetiklerın kısa tarıhı

Manyetik Türleri

Enstrümanlar için kullanılan başlıca iki manyetik çeşidi vardır. Bunlar Temaslı Modeller ve Elektromanyetik Modeller. Bu iki türde kendi arasında alt kategorilere ayrılırlar. Örneğin Temaslı Modeller: Kondansatör, Dinamik ve Piezo. Elektromanyetik Modeller ise: Tek Bobinli, Çift Bobinli ve Üç Bobinli. Ayrıca Elektromanyetik modeller empedansına göre de üçe ayrılır, düşük empedanslılar, orta empedanslılar ve yüksek empedanslılar.

Temaslı Alıcılar, enstrüman üzerine monte edilerek enstrümanda oluşan titreşim enerjisini elektrik enerjisine çevirirler. Bu tür alıcılar daha çok akustik enstrümanlar üzerinde kullanıldığı ve basgitar üzerinde Temaslı Alıcılar kullanılmadığı için bu kitapta bu alıcılar anlatılmayacaktır.

 

Elektromanyetik Alıcılar

fig5Kayıtlara geçmiş ilk manyetik 1931 yılında Tickenbacker Şirketi tarafından yapılmış ve masif alüminyum gövdeli, aynı şirket tarafından yapılan bir gitar üzerinde uygulanmış. Bu alıcı tungsten çelik mıknatıs kullanılarak yapılmıştı, fakat günümüzdeki tungsten yüksek fiyatları dolayısı ile artık bu tarz mıknatıslar kullanılmıyor. Daha sonra 1932 yılında Dopyera Kardeşler gitarlarında manyetik alıcı kullanmaya başladı, Onları takip eden Gibson 1934-1935 yıllarında ürettikleri Havai tarzı gitar ve bonjo’lara kendi prototip manyetik alıcılarını kullanmaya başladı. Daha sonra 1937 yılında Gibson ilk manyetik alıcılı İspanyol gitarlarını tanıttı. Bu gitar müzisyenlerin çok büyük beğenisi yakaladı ve elektrikli gitarlara olan ilgiyi artırdı.  Bigsby gitar üreticisi Paul Adelburt Bigsby, 1947fig6 yılında ilk masif gövdeli elektrik gitarı üretti, üzerine kendi geliştirdiği manyetik alıcıları yerleştirdi. Bu gitar şuanda bildiğimiz ve kullandığımız modern gitarın ilk habercisi oldu ve Rock N Roll müzik kültürünün doğuşunu sağladı. 1948 Yılında Fender, ilk seri üretim masif İspanyol tarzı gitarlarını üretmeye başladı. Fender ürettiği bu modele Broadcaster ismini verdi, fakat isimden kaynaklanan bazı yasal problemler yüzünden bu isim herkesin beğenisini kazanan dünyaca ünlü Telecaster olarak değiştirildi. 1952 de Gibson dünyaca ünlü modeli Les Paul’ü yarattı. Gitarın yaratıcısı Lester William Polsfuss gitara kendi ismini verdi ve bu gitarlarda ilk başta tek bobinli, Single Soil manyetik kullandı. Daha sonra 1956’da kendi geliştirdiği çift bobinli humbacker manyetikleri kullanmaya başladı. Bu manyetiklerin üzerinde artık model gibi algılanan P.A.F. ibaresi bulunmakta fakat aslında bu ibare Patent Applied For İngilizce ibaresinin kısaltması ve anlamı, Patent Başvurusu Yapılmıştır. 

 

Manyetik Alıcıların Dizaynı

Prensipte, manyetik alıcılar dinamik mikrofonlar sınıfına dâhildirler. Öyle ki, her ikisi de elektromanyetik güçleri kullanırlar. Dinamikfig7 mikrofon, hava aracılığı ile titreşen ve hareket eden sesi birleştirip, elektrik sinyaline çevirirken, manyetik alıcılar, telin titreşiminden etkilenen mıknatısın manyetik alanını elektriğe çevirmektedir. Bu değişen manyetik alanın, değişen akıma çevrilmesidir. Manyetik bobinleri tam olarak tellerin altına gelmelidir, tellerle paralel olmayan bobinler sesi tam olarak yakalayamayacak ve sorun yaratacaktır, manyetikleri değiştirmek için önce tel aralığı ölçülmeli ve bu aralığa uygun manyetik alınmalıdır. Tel Aralığı ölçümü için, manyetik üzerinde en kalın telin orta kısmından, en ince telin orta kısmına kadar olan bölüm ölçülür. Örneğin, yandaki şekilde görüldüğü üzere, bu manyetik için uygun tel aralığı 66.95mm’dir.

 

Gürhan Çağın