Paylaş

Basgitar potans ayarları

Her basgitarın üzerinde, gitarın ses ve ton ayarlarını yapmamıza yarayan potanslar bulunmaktadır. Gitarımızın üzerindeki potansların ne işe yaradığını iyice öğrenmemiz, onları en iyi şekilde kullanabilmemiz için çok önemlidir.

 

Akktif bir basgitarın genellikle 4 adet potansı bulunmaktadır, bunlar:

Pasif bir basgitarın genellikle 3 adet potansı bulunmaktadır, bunlar:

Ana Ses, Blend, Bas, Tiz

Ses-1 (Manyetik-1), Ses-2 (Manyetik-2), Ton (Tek bir kondansatör yardımı ile yapılmaktadır)

 

Bu potların gitar tonu üzerindeki etkilerini iyice incelememiz, ve ihtiyaç duyduğumuz anda, hangi potun işimize yarayacağını kavramamız çok önemlidir, ayrıca konser sırasında potanslarla oynamaları %10-15 seviyesinden fazla yapmamız önemlidir, Örneğin konser sırasında ortada bulunan bas potansını sonuna kadar açmamız durumunda, mikser başında bulunan ilgili kişi, basların ani olarak çok yükseldiğini fark edip, mikser üzerinden kısacaktır. Bu durum istenmeyen karşılıklı ayar bozulmalarına sebebiyet verecektir, o yüzden konser sırasında tonlarla agresif oynamalar yapmamak çok önemlidir.

 

Potanslar arasında diğerlerinden en farklı olarak göze çarpan Blend potansıdır. Bu potans, iki manyetik arasında ses ayarı olarak görev yapmaktadır, Köprüye doğru sonuna kadar çevrildiğinde, köprü manyetiğinin sesini tamamen açarken, sap manyetiğini tamamen kapatmaktadır. Sap yönünde tamamen çevrildiğinde ise köprü manyetiğini tamamen kapatıp, sap manyetiğinin sesini açmaktadır, ortada bırakıldığında, her iki manyetik de en yüksek ses seviyesinde birlikte çalışmaktadır.

 

Eğer gitarınızın ses kontrolünde, sesi azaltırken tizlerin veya parlaklığın söndüğünü görüyorsanız, basit bir devre eklemesi ile bu durumu çözebilirsiniz. Bunun için bir adet 0.001µF’lık bir Kondansatör ve 150KΩ’lık bir Dirneçe ihtiyacınız olacaktır. Kondansatör ile Direncin bacaklarını bir birine bağlayıp, bu bacakların birini ses potansının orta bacağına, diğerini de canlı bacağa lehimleyerek monte edebilirsiniz, lehimlemeden önce sonucu görmek için timsah (krokodile) kıskaç yardımı ile devreyi ses potansına tutturup sonucu inceleyebilirsiniz, sonuçtan memnun kalırsanız devreyi lehimleyerek işlemi tamamlayın.

 

fig-3fig-4

 

 

Gürhan Çağın