Paylaş

Potanslar

                Tüm elektrik gitar ve basgitarlarda, ses yüksekliği ve ton ayarları için potanslar bulunur. Potanslar genellikle iki farklı omajda üretilmektedir, 250K ve 500K. 500K potanslar 250K ya göre daha parlak ses elde edilmesini sağlarlar. Pasif gitarlarda ses yüksekliğini ayarlamak için kullanılan potansların görevi, sesi kıstıkça, voltajın toprağa iletilmesini sağlamak ve bu sayede ses seviyesini düşürmektir, ton kontrolü sağlayan potanslar ise yine ses kontrolü ile aynı mantıkla çalışırlar, fakat ek olarak toprak bacağına kondansatör yerleştirilmiştir, kondansatörün görevi yüksek frekansın geçmesine izin verirken, düşük frekansın kaçmasını önlemek, bu sayede tüm voltaj kondansatör üzerinden toprağa verildiği durumda tizler toprağa akarken, daha bas bir ses elde edilebilmektedir.

Fig-1

Potanslar ikiye ayrılır.

 • Doğrusal Potanslar (Linear Taper)
  • Bu potanslar, voltajı doğrusal olarak artırır veya azaltırlar.
  • 250KB/500KB, B250K/B250K, 250K Lin/500K Lin şeklinde isimlendirilirler.

 

 • Logaritmik Potanslar (Audio Taper)
  • Bu potanslar, voltajı logaritmik olarak artırırlar.
  • 250KA/500KA, A250K/A500K, 250K Aud/500K Aud şeklinde isimlendirilirler.

 

fig-2

 

 

Fender genellikle hem ses hem ton için Logaritmik potans kullanırken, Gibson Doğrusal potans kullanmakta, bazı üreticiler ise, ses için logaritmik tercih ederken ton için doğrusal potans kullanmaktadır.

 

Yukarıdaki potans türlerine ek olarak özel amaçlı kullanılan potanslar da vardır.

 

 • Çift Katlı Potanslar: bu potanslar yer sıkıntısını gidermek için, iç içe geçmiş iki burgu şeklinde çalışır, Örneğin bir burgu ile bas bir burgu ile tiz ayarı yapılabilir.

 

 • Push/Pull Potanslar: bu potanslar özellikle humbacker manyetik olan gitarlarda, hambacker’ı single coil olarak çalıştırmak için kullanılır, potans burgusu çevrildiği zaman sesi azaltıp artırırken, eğer burgu dışarıya doğru çekilirse humbacker manyetik single coil’e dönecektir, veya bas gitarlarda, aktif olan bir bas gitarı pasif yapabilir.

 

 • Blend PotanslarBlend Potansı çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir, genellikle iki adet manyetikten gelen akımı birleştirip ana ses ayarına yönlendirmek için kullanılır. Blend potans ayarı orta noktada iken, her iki manyetikten gelen akımı değiştirmeden birleştirip ana ses potuna yönlendirir, blend potansı herhangi bir yönde çevrildiğinde, bir manyetiğin sesini azaltırken, diğer manyetiğin sesini değiştirmez. Böylece iki manyetiğin hangi oranlarda birleştirileceği ayarlanabilir. Daha sonra bu oluşturulan yeni akım, ana ses ayarı ile kontrol edilir.

blend

Gürhan Çağın