Paylaş

Sap Ayarı Ne İşe Yarar

 

UYARI: Sap ayarı konusunda hiç deneyiminiz yoksa birkaç kez bu konuda deneyimli birisi ile birlikte yapmanız iyi olacaktır. Bilinçsiz yapılacak ayarlar gitara zarar verebilir.

 

Sap ayarı, elektrik gitarların saplarının içerisine yerleştirilmiş Truss-Rod denilen metal çubuk sayesinde yapılmaktadır. Bu metal çubuk sayesinde sap perdelerin bulunduğu yönde veya ters yönde eğilebilmektedir.

Gitarlarımızda Truss-Rod (Sap Çubuğu) olmasa, tellerin oluşturduğu basınç nedeni ile sap bir süre sonra tellerin çekim yönünde eğilecektir. Truss-Rod sayesinde, ağaç tellere karşı bir direnç göstermekte ve istediğimiz şekilde kalabilmektedir.

Kullanılan farklı kalınlıktaki ve gerilimdeki teller, sapa farklı basınçlar uygular, bu yüzden, tel değişiminden sonra sap ayarı mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca, hava değişimleri de ağaç üzerinde farklılıklar yaratacağından, yazın ve kışın mutlaka tekrar sap ayarı kontrol edilmelidir.

 

 

fig-1 fig-2

 

 

Sap Ayarı Nasıl Yapılır

Sap Ayarı Truss-Rod demirinin sıkılması veya gevşetilmesi ile gerçekleştirilir. Bu iş için bir adet 4mm Allen anahtara ihtiyaç vardır, Truss-rod ayarı genellikle burguları olduğu, eşiğin arka kısmından veya bazı modellerde sapın gövdeyle birleştiği yerden yapılmaktadır. Bu işlem için L yerine, T şeklindeki 4mm Allen anahtar çok yardımcı olacaktır.

 

fig-3

 

Gitarın Sap ayarını yapabilmek için öncelikle sap ayarının ne durumda olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir, bunun için 1. Perde ile 22 veya 24’üncü perdeye basınç uygulanır ve 8. Perde ile tel arasında kalan boşluk ölçülür. Bu ölçümü tek başınıza yapacaksanız 1. Perdede tellere basınç uygulamak için kablo bağı kullanabilirsiniz.

 


fig-4 
 1. Truss-Rod Ayar vidası
 2. Pul
 3. Vida dişleri
 4. Truss-Rod demiri
 5. Truss-Rod tutucu
 6. Truss-Rod kapağı
 7. Sekizinci Perde ile tel arasında ölçüm yapılan nokta, bu nokta yaklaşık 0.3mm olmalı. Sap Çapına göre uygulanması gereken tabloya bakınız

fig-5

 

Perde ile tel arasında yapılan ölçümde, yaklaşık 0.3mm bir aralık olması yeterli olacaktır,

 • Eğer aralık 0.3mm den fazla ise
  • Allen anahtar ile Truss-rod vidasını sağa doğru (saat yönünde),
 • Eğer aralık 0.3mm den az ise
  • Allen anahtar ile Truss-rod vidası sola doğru (saatin ters yönünde)
 • ¼ tur çevrilir ve gitar bir saat dinlendirilir. Sapın verilen eğimi alması beklenir.
 • Tekrar ölçüm yapılır, istenilen ölçüye ulaşana kadar işlem tekrarlanır.

 

fig-6

 

 

Teller Alçalmıyorsa Sapın Yükseltilmesi

Birçok kez, yapılan tüm ayarlamalara rağmen, teller istenilen yüksekliğe inmeyebilir, eğer köprü üzerinde yapılabilecek daha fazla ayar kalmamışsa, son adım sapın sökülmesi ve sapın altına ince bir pul/ayar saçı denilen bir parça yerleştirmek ve ayarları tekrar yapmaktır. Yerleştirilecek olan malzeme için, en iyi başlangıç kalınlığı kartvizit ile sağlanabilir, bir adet kartviziti, yandaki şekildeki gibi kesip yerleştirmeniz yeterli olabilir, oluşan yüksekliğin yeterli olmaması durumunda, her seferinde bir kat daha ekleyerek artırabilirsiniz.

 

sap1s  sap2s  sap3s  sap4s  sap6s  sap7s 

 

Burada önemli bir nokta, sap sökülürken, çıkan vidaların nerden çıktığını unutmamak ve yine aynı yerde kullanmaktır, özellikle vidalar arasında boy farkı varsa, yanlış yere takılan bir vida, sapı klavye tarafından delip sapı kullanılmaz hale sokabilir.

Tel yüksekliği için kullanılan İngilizce terim High Action ve Low Aciton’dır. High Aciton Tellerin yüksek olduğunu, Low Aciton ise alçak tellerin alçak olduğunu belirtir.

Aşağıdaki şekilde,

 • En üsteki gitar köprü tarafında daha fazla tellerin alçaltılamadığı halde, tellerin yüksek kaldığını gösteriyor.
 • Ortadaki şekilde ise, sapın uç noktasına koyulan bir pul ile, sap açısı değiştiriliyor teller klavyeye yaklaştırılıyor.

Son şekilde ise, tellerin yükseltilmesi gerektiği bir durumda, bunu köprüden yapamıyorsak, bu durumda pul sapın gitarla birleştiği yerin başlangıcına yerleştiriliyor ve böylece teller saptan uzaklaştırılıyor.

 

 fig-9

 

Bu işlemden sonra tüm ayarların tekrar yapılması gerekmektedir.

 

Gürhan Çağın