Paylaş

Bas Gitardan gelen dip sesin (Humming) sebebleri ne olabilir ? Nasıl önlenebilir. (İngilizce bir makaleden uyarlayarak, genişleterek anlatmaya çalıştım)

 Bunun sebebini anlamak için öncelikle sorunun kaynağını anlamak gerekli, sorun Topraklamadan mı kaynaklanıyor, yoksa İletken Kaplamada mı (shield) sorun var bunun belirlenmesi gerekli. 

 

    • Topraklama Sorunu Varsa: Eğer Tellere dokunduğunuz zaman dip ses geliyor, bıraktığınız zaman dip ses kesiliyorsa topraklama sorununuz var demektir. 

 

  • İletken Kaplama Sorunu Varsa: Eğer gitarınızda sürekli bir dip ses varsa, ve tellere dokunduğunuz zaman bu dip ses yok oluyorsa, büyük ihtimal iletken kaplama sorununuz var demektir. 

 

Topraklamanın doğru çalışması için, gitardaki tüm metal parçalar birbirine bağlantılı olmalıdır, yani; Manyetik topraklama kablosu, potansların toprak hattına, köprüye, jack toprak hattına v.b.. Aşağıdaki şekilde detaylı inceleyebilirsiniz.

Topraklama

 Burdan sonrası da çok önemli, işlem burada bitmiyor, buradan Anfiye giden kablo kaliteli olmalı, ve Anfinin topraklaması da iyi olmalı, eğer topraklama hattı bir yerde kesiliyorsa, gitarın topraklamasının çok iyi olması çok bir işe yaramayacaktır. 

Sorunun Gitardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, her parçanın jack-toprak bacağı ile bağlantısını AU metre ile ölçüp bağlantıda sorun var mı yok mu anlaşılabilir, eğer sorun bağlantı veya kablolamadan kaynaklanıyor ise, havya, lehim ve gerekirse bir parça kablo ile bu sorunu giderbilirsiniz.

 


 

 

İletken Kaplama (Shielding) Sorununu gidermek için, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, Gitarda bulunan tüm yuvalar kaplanmalıdır,

ShieldingTop

 

İletken Kaplama sorununu daha detaylı bir şekilde başka bir makalede inceliyor olacağız.

 

Gürhan Çağın