Paylaş

Son Sürüm 1.0.0.5 

Figure 1

 

Programın Amacı: Porgamın yazılış amacı Gam'lar konusunda çalışma yapan, kulaktan şarkı çıkartan, veya beste yapan müzisyen arkadaşalra kullandıkları gam hakkında detaylı bilgi sağlamaktır. Programın Tepe tarafında bulunan kısımda, yapılan seçmeler ile hedeflenen GAM kolay bir şekilde bulunabilmekte.

 

Figure 2

Örneğin, yukardaki resimde görüldüğü gibi, elimizde 3 akor veya nota var ve bu notalar sırası ile şöyle: F# - A# - C#.

Kök sesi F# olan gamları listelemek istersek, Kök Sesi F# seçerek GAM BUL butonuna tıklamamız yeterli, program kayıtlı tüm GAM kalıpları için F# ile başlayacak şekilde Tüm Gamları listeleyecektir. Eğer elimizdeki üç Akor / Notaya uyan Gamları seçmek istiyorsak, Filtrede bu notaları seçtikten sonra GAM BUL butonuna tıklamamız gerekli. Program kullanıcının işini kolaylaştırmak için, seçilen kök notaya göre her derece için seçilebilecek notaları kısıtlamaktadır. Örneğin F# ile başlayan bir GAM'da 5. ses varsa C# olabilir, başka bir nota olamaz. Filtre uygulandıktan sonra bulunan Gamlar FİLTREYE UYAN GAMLAR Bölümünde listelenmektedir.

 

 Figure 3

 Listeleme yapılırken, Gamda arıza alan notaların # ile mi b ile mi göstereilmesi tercihi, Arıza seçeneği ile değitirilebilir. 

 Figure 4

 Progmda, Listelenen Gam'lardan çalışılmak istenilen Gam seçildikten sonra, üzerine Fare ile Sağ Tıklayıp Açılan Menü den ağaıdaki işlemler yapılaiblir. 

 Figure 5

 Bu seçeneklerden, Seçilen Gam İçin Modları Bul seçeneği tıklandığı zaman, program Seçilen GAM için şöyle bir işlem yaparak Tüm Modlarını hesaplayacaktır. 

Örneğin, seçilen GAM Major Gam olsun, Formülü: TAM - T, Yarım - Y şeklinde yazacak olursak, TTYTTTY olacaktır. Modlar bulunurken, yapılan işlem kolayca, formülü her seferinde bir sola kaydırmak ve baştaki parametreyi sona almak, bu işlemle sadece 6 kez kaydırma yapılabileceğinden, kendisi ile birlilkte bir GAM'ın 7 adet modu olabilir. 

 Figure 6

 Program oluşan Formül'lerin isimlerini kayıtlı listeden bakarak bulmaya çalışır, Eğer oluşan formüle denk gelen kayıtlı bir GAM yok ise, onun yerine Mod <#> şeklinde numaralama yapacaktır. Sonrasında, oluşan formüller için, GAM'ın her bir derecesine denk gelen Notalar ile Mod'lar sıralanacaktır. Modlarla ilgili daha fazla bilgi için Buraya tıklayın.

Sağ Tıkla ulaşılan Menüden Seçilen Gamın Kök Sesi Akorları Bul seçilmesi durumunda, program seçilen Gam'ın köksesinden başlayan, ve Gamın yapısına uyan tüm Akorları listeleyecektir, böylece kişi, o Gamda kök ses için kullanabileceği tüm Akor yapılarını inceleyebilir. (Akorlar Klavyede gösterilmemektedir, bunun için tüm akorların pozisyonlarına göre sisteme tanıtılması gerektiğinden, daha sonraki versiyonlarda eklenecektir.)

 Figure 7

 Menüden Seçilen Gam İçin Tüm Akorları Bul seçildiği zaman ise. Program, Gamın her derecesi için tek tek Gam ve modlarına uyan Akorları saptayıp listeleyecektir. 

Ayrıca, sağ tıkla açılan menüden, her ekranda kullanıcı seçilen Gam veya Akor'u Seçilen Gam'ı / Akor'u Çal seçeneği ile dinleyebilir.


 

 Tüm Gamlar ve Filtreye Uyan Gamlar ekranalrında, seçilen GAM'a çift tıklayarak seçilen Gam Klavye üzerinde gösterilebilir. Ayrıca gösterilen notalara tıklandığı zaman, notaların sesini duyabilirsiniz, Not: klavyede oktav bilgisi standart akor yapısına göre ayarlanmıştır, farklı bir akor sistemine göre ayarlanmış klavyede, oktavlar hatalı duyulabilir.

 

Figure 10

 Ayrıca bu gösterim için yine, Notasyon Ayarı ile, gösterim şeklini Nota veya Aralık Olarak da değiştirebilirsiniz. Yukardaki resimde Nota seçimi ile seçilen Gam tüm klavyede Nota bilgisi, Kök ses Kırmızı olarak gösterilmiştir. 

Figure 11

 

 Yukardaki Menüdeki gibi, Aralık olarak seçilmesi durumunda, yine kök ses Kırmızı olacak şekilde, Aralık uzaklıkları gösterilmektedir. 

Figure 12


 

 Ayrıca, Solak için klavye daha anlaşılır olabilmesi için, seçeneklerden Solak seçilerek, Klavye Solarak olarak gösterilebilir.

Figure 13

Figure 14

 


Ayrıca, Farklı akorlarda çalan müzisyenler için, klavyede her tel istenilen akora çekilebilir, yada tüm teller bir seferde pese veya tize değiştirilebilir. Standart Butonuna tıklandığı zaman ise, bulunan gitar modeline göre program standart akor yapısını seçecektir. Tellerin Tek tek akorunu değitirmek için, istenilen Telin başında bulunan nota ismine sağ tıkla tıklayıp, istenilen nota seçilebilir.

 

Figure 14      Figure 15

Örneğin, Drop-D çalan birisi, Mi Telini Re ye çekerek, Klavyede notaları doğru şekilde görebilir.

Figure 16

 Yine, Klavye seçiminde, kullanılan gitar türüne göre, 4-5-6 Telli Bas gitar ve 6-7 Telli Gitar klavyesi seçilebilir.

 

Figure 17

 


Programın Üst menüsünden, Gamlar seçeneği ile, Programın kullanacağı Gamlar kısıtlanabilir. Böylece, kullanıcı sadece istediği Gamlar üzerinde çalışma yapabilir.

Figure 18

 Burada aşağıdaki seçeneklerden, kullanıcı isterse filtre uyan gamları seçebilir, Örneğin:

Figure 19

 Yukarıdaki seçeneklerden, Tüm Gamları Seç'ebilir, veya Major ve Modları (IonianDorian, Phrigian, Lydian ...) seçebilir, buna ek olarak aşağıdaki ek seçenekleri de bu seçime ekleyebilirsiniz. Veya sadece Ek Seçenekleri kullanabilirsiniz.

Figure 20

Figure 21

Seçimi yaptıktan sonra Seç'e tıklayarak, yapılan seçim tablo üzerine uygulanır, yapılan seçim istenilen şekilde ise, Kaydet ve Çık'a tıklayarak Kaydedilir. Kaydetme işlemi yapılmadığı sürece, yapılan değişiklikler işleme alınmaz. Ayrıca burda bir sınırlama yapılması durumunda, program çalışırken, işleme alınmayan Gamlar hiçbir şekilde kullanılmaz. Not: Bir Gam'ın modları bulunurken, isimler çıkmıyorsa, burdaki kısıtlamadan dolayı olabilir.

Sıfırla Seçeneği ise, Gam listesi bozulmuş ve hata verisyorsa, programın içerisinde kayıtlı olan orjinal GAM listesini tekrardan GAM dosyasına yazarak düzeltmek için kullanılaiblir.Figure 22

 Aynı şekilde, Kullanılacak olan akorlarda kısıtlama yapmak için, Akorlar menüsünden açılan ekranda, istenilen akorlar seçilip kaydedilebilir. 

Sıfırla Seçeneği ise, Akor listesi bozulmuş ve hata verisyorsa, programın içerisinde kayıtlı olan orjinal Akor listesini tekrardan Akor dosyasına yazarak düzeltmek için kullanılaiblir.


 

Programı indirmek için aşağıdaki linke Tıklayın. (Sürüm: 1.0.0.5)


Download

İndirmek için Nota'ya tıklayın.

 

 

 
Sürüm Açıklama
1.0.0.3 İlk Sürüm
1.0.0.4 

- Akorlar Sayfasında Grid'e sığmayan Akorlar düzeltildi

- Kök sesi, Filtreden farklı olan akorlarda, doğru oktav ile çalım düzeltildi.

- AutoUpdate: Yeni güncelleme olması durumunda programın kendi kendini güncelleyebilmesi için yeni bir program geliştirildi. Programın GÜNCEL Mİ? menüsünden kontrol ederek, güncelleme var ise, otomatik olarak yeni güncelleme indirilebilir.

1.0.0.5  - Mod Sayfasından, tüm akorları bul seçeneği seçildiği zaman kök nota yanlış seçiliyordu, düzeltildi.